Aktualności
„Na jutro mamy wiele lekcji…“ - rozmowa o Zuzannie Ginczance
19 maja 2020 o 18:00 zapraszamy Was na specjalny live o Zuzannie Ginczance pt. „Na jutro mamy wiele lekcji…“* BÄ™dzie to rozmowa Agaty Patalas, wspóÅ‚twórczyni Prywatne Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im. Zuzanny Ginczanki w ZSLM z profesor IzoldÄ… Kiec, autorkÄ… książek o Zuzannie Ginczance oraz edytorkÄ… jej tomów poetyckich.JeÅ›li już jesteÅ›cie fanami Ginczanki - to już wiecie, że to pereÅ‚ka nie do przegapienia, jeÅ›li poznanie sylwetki i twórczoÅ›ci Ginczanki jeszcze przed Wami - nie bÄ™dzie lepszej okazji do pierwszego spotkania z niÄ…!
Zapraszamy do obejrzenia nagrania rozmowy.
O rozmówczyniach:

aut. Adrian Wykrota
Izolda Kiec (Fundacja Instytut Kultury Popularnej w Poznaniu, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) – profesor doktor habilitowana w zakresie kulturoznawstwa, literaturoznawczyni i teatrolożka; prezeska Fundacji Instytut Kultury Popularnej, zatrudniona w UAP (w Katedrze Kuratorstwa i Teorii Sztuki). Autorka artykuÅ‚ów i monografii książkowych poÅ›wiÄ™conych literaturze i teatrowi XX wieku oraz formom kultury popularnej, miÄ™dzy innymi: Zuzanna Ginczanka. Å»ycie i twórczość (1994), Halina PoÅ›wiatowska (1994), Teatr sÅ‚użebny polskiej emigracji. Z dziejów idei (1999), ZÅ‚odzieje szczęścia, czyli Agnieszki Osieckiej sposób na życie (2000), Wyprzedaż teatru w rÄ™ce bÅ‚azna i arlekina, czyli… o kabarecie (2001), W kabarecie (2004), W szarej sukience? Artystki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamoÅ›ci (2013), Historia polskiego kabaretu (2014), Czy chce pan być powieszony w sympatycznem towarzystwie? Czyli poznaÅ„skie kabarety artystyczne w dwudziestoleciu miÄ™dzywojennym (2015), Szoszana znaczy Niewinna. WokóÅ‚ biografii i poezji Zuzanny Ginczanki (2019), Ginczanka. Nie upilnuje mnie nikt (2020). Edytorka poezji Zuzanny Ginczanki (1991-1994, 2014, 2019) i Romana Tadeusza Wilkanowicza (2018). W 2015 roku wyróżniona przez minister kultury odznakÄ… „ZasÅ‚użony dla Kultury Polskiej”. W 2016 roku stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatura (projekt Z wiÅ›ni kolczyki. O piosenkowej wspólnocie kobiet maÅ‚ych i dużych). W roku 2017 stypendystka MarszaÅ‚ka Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, w ramach którego przygotowaÅ‚a edycjÄ™ utworów wybranych Romana Tadeusza Wilkanowicza, barda powstania wielkopolskiego (tom Utwory powstaÅ„cze zostaÅ‚ wyróżniony przez PoznaÅ„skie Towarzystwo PrzyjacióÅ‚ Nauk tytuÅ‚em najlepszej książki historycznej roku 2018). W bieżącym roku po raz drugi jest stypendystkÄ… Ministra Kultury i realizuje projekt edycji utworów wybranych Felicji Kruszewskiej.
Agata Patalas -- polonistka, nauczycielka i wychowawczyni w kilku liceach, gÅ‚ównie w I LO im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu oraz I SLO z MaturÄ… MiÄ™dzynarodowÄ… w Warszawie, byÅ‚a wicedyrektorka ds. wychowawczych w tym ostatnim. Prócz jÄ™zyka polskiego, w Poznaniu uczyÅ‚a również etyki, a w Warszawie w WLH im. J. Kuronia historii i kultury Å»ydów. PracowaÅ‚a także w Centrum Edukacyjnym Kultury Å»ydowskiej w Warszawie (AJDC Pedagogical Center), wspóÅ‚organizujÄ…c seminaria lokalne dla spoÅ‚ecznoÅ›ci żydowskich w Polsce, żydowskÄ… edukacjÄ™ nieformalnÄ… dla dzieci i mÅ‚odzieży, seminaria dla dorosÅ‚ych oraz tworzÄ…c i opiniujÄ…c programy edukacyjne o tematyce polsko-żydowskiej. Twórczyni autorskich sposobów rozwijania humanistycznych pasji i umiejÄ™tnoÅ›ci uczniowskich. Zaangażowana spoÅ‚ecznie w prace na rzecz spoÅ‚eczeÅ„stwa otwartego, uważnoÅ›ci wobec przyrody i równoÅ›ciowej szkoÅ‚y. Doktorantka w Pracowni Innowacji Dydaktycznych w Instytucie Filologii Polskiej UAM, autorka publikacji o twórczoÅ›ci Irit Amiel i Elizabeth Bishop. Koncentruje siÄ™ na uczeniu czytania poezji, włączaniu do edukacji znajomoÅ›ci teorii kulturowych i dekonstrukcji praktyk kulturowych, Å›wiadomym stosowaniu empatii w wychowaniu, profilaktyce antyprzemocowej i antydyskryminacynej oraz na tworzeniu Å›rodowiska równego dostÄ™pu do wysokiego poziomu edukacji dla wszystkich uczniów. Pracuje z dydaktykÄ… i pedagogikÄ… doÅ›wiadczenia i wolnoÅ›ci. Jest nauczycielkÄ… nauczycieli. W tej chwili wspóÅ‚tworzy Prywatne Liceum OgólnoksztaÅ‚cÄ…ce im. Zuzanny Ginczanki w Zespole SzkóÅ‚ Lauder Morasha w Warszawie.
* tytuł wiersza Zuzanny Ginczanki z 1932 roku