Aktualności
Hajnt: O stosunkach polsko-żydowskich
Hajnt to cykl spotkaÅ„ i debat, przeznaczony zarówno dla profesjonalistów z różnych dziedzin, jak i osób, które sÄ… zainteresowane dialogiem judaizmu ze wspóÅ‚czesnoÅ›ciÄ….Już 7 czerwca 2017 o 19:00 zapraszamy na kolejnÄ… dyskusjÄ™ z tego cyklu!
Stosunki polsko-żydowskie to temat rzeka, majÄ… historiÄ™ ponad tysiÄ…cletniÄ… i wydaje siÄ™, że mimo wielu debat, dyskusji w tym temacie, rozmawiać można bez koÅ„ca. Tym razem opierajÄ…c siÄ™ o uwarunkowania historyczne skupimy siÄ™ na teraźniejszoÅ›ci. W jakiej kondycji sÄ… stosunki polsko-żydowskie dzisiaj? Czy wobec coraz Å›mielszej aktywnoÅ›ci ruchów narodowych, opinii publicznej i rzÄ…dowi niechÄ™tnym uchodźcom, Å»ydzi w Polsce powinni siÄ™ martwić? Może usÅ‚yszymy jakieÅ› wróżby na przyszÅ‚ość i czy bÄ™dÄ… one dobre? O to i o wiele innych wÄ…tków zapyta naszych goÅ›ci Adam LeszczyÅ„ski a bÄ™dÄ… nimi: Monika KoszyÅ„ska, Konstanty Gebert i Maciej KozÅ‚owski.
Wstęp jak zwykle wolny!
Monika KoszyÅ„ska – z wyksztaÅ‚cenia pedagog szkolna, nauczycielka nauczania zintegrowanego i Wiedzy o spoÅ‚eczeÅ„stwie. 12 lat pracowaÅ‚a w szkole. Jest wspóÅ‚zaÅ‚ożycielkÄ… SzkoÅ‚y Lauder-Morasha - żydowskiej szkoÅ‚y podstawowej w Warszawie, w której pracowaÅ‚a przez 8 lat. NastÄ™pnie prowadziÅ‚a projekty edukacyjne z zakresu edukacji historycznej, obywatelskiej i zapewniania jakoÅ›ci pracy szkoÅ‚y w Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od prawie 20 lat pracuje jako trenerka. Przez kilka lat pracowaÅ‚a w Biurze Edukacji Publicznej IPN. Autorka wielu publikacji metodycznych i scenariuszy lekcji z zakresu historii najnowszej, historii i tradycji Å»ydów, edukacji antydyskryminacyjnej i dla tolerancji oraz historii mówionej w praktyce szkolnej. Od marca 2013 roku pracuje w Muzeum POLIN, gdzie jest odpowiedzialna za programy skierowane do nauczycieli. Reprezentuje też w Polsce USC Shoah Foundation - The Institute for Visual History and Education, fundacjÄ™ dysponujÄ…cÄ… najwiÄ™kszym na Å›wiecie zasobem video relacji Å›wiadków historii XX wieku.
Maciej KozÅ‚owski, dr, b.amb, pisarz, dziennikarz, dyplomata, emigrant polityczny, wiÄ™zieÅ„ sumienia. Z wyksztaÅ‚cenia historyk, doktorat z Historii na Uniwersytecie JagielloÅ„skim. Autor wielu artykuÅ‚ów i książek. Do 1990 roku redaktor „Tygodnika Powszechnego” Od 1990 w polskiej sÅ‚użbie dyplomatycznej. W latach 1990- 1994 zastÄ™pca ambasadora , później szef placówki w Waszyngtonie. W latach 1998- 1999 wiceminister Spraw Zagranicznych, 1999-2003. Ambasador Polski w Izraelu. Później peÅ‚nomocnik Ministra Spraw zagranicznych do spraw stosunków polsko-żydowskich. Od 2006 wykÅ‚adowca w Collegium Civitas. WykÅ‚adowca na wielu polskich i zagranicznych wyższych uczelniach.
Konstanty Gebert, urodzony w 1953 r. w Warszawie. W roku 1976 ukoÅ„czyÅ‚ psychologiÄ™ na Uniwersytecie Warszawskim. WspóÅ‚zaÅ‚ożyciel niezależnego Å»ydowskiego Uniwersytetu LatajÄ…cego (1979), Polskiej Rady ChrzeÅ›cijan i Å»ydów (1989) i - we wrzeÅ›niu 1980 r. - NSZZ Pracowników Nauki, Techniki i OÅ›wiaty (NTO), który wkrótce połączyÅ‚ siÄ™ z NSZZ „Solidarność”. UniknÄ…wszy internowania po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 r., staÅ‚ siÄ™ - pod pseudonimem Dawid Warszawski, którego nadal używa - redaktorem i publicystÄ… dwutygodnika KOS i innych wydawnictw podziemnych. W roku 1989 relacjonuje rozmowy przy OkrÄ…gÅ‚ym Stole. WspóÅ‚pracuje od poczÄ…tku z „GazetÄ… WyborczÄ…” jako reporter miÄ™dzynarodowy i komentator, i publikuje oraz wypowiada siÄ™ też dla innych polskich i zagranicznych mediów, w tym BBC. W latach 1992-95 relacjonuje dla „Gazety” wojnÄ™ w BoÅ›ni. PublikowaÅ‚ też korespondencje m.in. z Bliskiego Wschodu, Afganistanu, Birmy, Mongolii i Ruandy. W 1997 r. zakÅ‚ada i do 2000 r. jest redaktorem naczelnym żydowskiego intelektualnego miesiÄ™cznika „Midrasz”. W latach 1995-2000 jest wiceprzewodniczÄ…cym, a od 2000 r. konsultantem ds. mediów w MDLF, miÄ™dzynarodowym funduszu kredytowym dla niezależnych mediów. Od 2011 szef warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych. PracowaÅ‚ z gazetami m.in. na BaÅ‚kanach, Rosji, Ukrainie. Jego artykuÅ‚y publikowane byÅ‚y m.in. w „Guardian” (Londyn), „Le Monde Diplomatique” (Paryż), „MicroMega” (Rzym), „Respect” (Praga), „Magyar Narancs” (Budapeszt), „Svijet” (Sarajewo), „Maariv” (Tel Aviv), „New Republic” (Nowy Jork), „Los Angeles Times” (Los Angeles), „Walrus” (Toronto), „Moscow Times” (Moskwa). Autor jedenastu książek m.in. nt. negocjacji przy OkrÄ…gÅ‚ym Stole, wojny jugosÅ‚owiaÅ„skiej, żydowskich komentarzy do Tory, europejskiego dwudziestego wieku, historii Izraela, i powojennych losów Å»ydów polskich. Jego eseje opublikowano w dwudziestu paru pracach zbiorowych w Polsce i za granicÄ….
Adam LeszczyÅ„ski (1975) – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, wspóÅ‚zaÅ‚ożyciel i dziennikarz OKO.press, wczeÅ›niej wieloletni publicysta "Gazety Wyborczej". Autor dwóch książek reporterskich o Afryce i kilku książek o historii. PublikowaÅ‚ m.in. w „the Guardian”, „Le Monde”, „El Pais”, „Suddeutsche Zeitung”.